Mikrocement można stosować na prawie każdego rodzaju podłożach. Mogą to być np. zaprawy cementowe, samopoziomujące, lastryko, marmur, płytki, płyty gipsowo-kartonowych lub tynki, zarówno na pionowych jak i poziomych powierzchniach, we wnętrzach i na zewnątrz.

Nigdy nie nakłada się mikrocementu na naturalne drewno lub podłoża wykonane z różnych materiałów, które będą się inaczej naprężać.

Podłoże musi być trwałe i stabilne. Powierzchnia musi być sucha i wolna od kurzu lub tłuszczu. Właściwości podłoża określają ostateczny efekt.

mikrocement-podloze

Jedną z głównych właściwości mikrocementu jest jego wysoka przyczepność. Dzięki temu możliwe jest nakładanie mikrocementu na płytki, co znacznie przyspiesza renowację powierzchni i pozwala na uniknięcie skuwania pierwotnej okładziny i zniwelowanie uciążliwego gruzu. Ta zaleta zależy jednak od stabilności oryginalnych kafelek, które muszą być trwałe, a nie luźne.

Microcement na naturalnym drewnie lub parkiecie drewnianym

Podłogi z parkietu lub naturalnego drewna mają wiele połączeń; płyty rozszerzają się w różnych kierunkach, powodując naprężenia, które są trudne do kontrolowania i mogą powodować pęknięcia powłoki, a więc nie nadają się do bezpośredniego zastosowania mikrocementu. W takich przypadkach konieczne jest podniesienie istniejącej podłogi i przygotowanie podłoża przed nałożeniem mikrocementu.

Wodoszczelność Mikrocementu

mikrocement-lazienka

Mikrocement sam w sobie jest nieprzepuszczalny. Jednak, aby stał się całkowicie wodoszczelny, konieczne jest zastosowanie ostatniej powłoki ze specjalnego uszczelniacza. To dopiero on zapewnia odporność na wodę. Dzięki temu, mikrocement może być stosowany do zlewów, wanien, brodzików lub obszarów mokrych.

Powierzchnia musi zawsze być uszczelniona za pomocą specjalistycznego lakieru na bazie żywicy, aby zapewnić jego nieprzepuszczalność.